Hospitalizace dítěte je pro rodinu nesmírně náročná zkušenost, která většinou vyvolává stres a pocity úzkosti, bezmoci a nejistoty. Ať už se jedná o plánovaný pobyt v nemocnici nebo nečekanou hospitalizaci v důsledku náhlého onemocnění či zranění, situace je vždy zatěžující nejen pro dítě, ale i pro jeho rodiče. V tomto článku se podíváme na to, jak co nejlépe zvládnout psychickou zátěž spojenou s pobytem dítěte v nemocnici a jak se postarat o své vlastní duševní zdraví, abyste byli co nejlepší oporou pro svého malého pacienta.
Práva rodičů a dětí v nemocnici
Pokud víte, že vaše dítě bude muset být hospitalizováno, je dobré se na tuto situaci připravit, jak psychicky, tak prakticky. Zde je několik tipů, jak co nejlépe zvládnout tuto náročnou zkušenost:
Před příjezdem do nemocnice si dopřejte odpočinek
Věnujte se aktivitám, které vám pomohou se uvolnit a načerpat síly, které budete brzy potřebovat. Procházky v přírodě, masáž, setkání s širší rodinou nebo přáteli a další formy relaxace mohou pomoci připravit vás na náročné chvíle. Snažte se vyhnout veškerému jinému stresu a naplánujte si vše potřebné předem, aby vám v do pobytu v nemocnici nezasahovaly žádné nevyřízené věci.
Připravte si věci do nemocnice
Sbalte si věci v klidu, abyste na nic nezapomněli. Mějte po ruce oblíbený předmět, který vám přinese klid, jako například deku, plyšového medvídka nebo knihu. Nezapomeňte na sluchátka a hudbu, která vás uklidňuje. Vhodné je mít i plán podpory – domluvte se s rodinou a přáteli, kdo vás může během hospitalizace navštěvovat a jakým způsobem vám mohou pomoci.
Získejte informace o zdravotním stavu dítěte
Včas se informujte u lékařů, jaká vyšetření nebo zákroky vaše dítě čekají, abyste byli připraveni na časový rámec a průběh léčby. Tato připravenost vám může pomoci lépe zvládat stres spojený se zdravotnim stavem a hospitalizací vašeho dítěte.
Jak se připravit na plánovaný pobyt v nemocnici
Pokud víte, že vaše dítě bude muset být hospitalizováno, je dobré se na tuto situaci připravit, jak psychicky, tak prakticky. Zde je několik tipů, jak co nejlépe zvládnout tuto náročnou zkušenost:
Před příjezdem do nemocnice si dopřejte odpočinek
Věnujte se aktivitám, které vám pomohou se uvolnit a načerpat síly, které budete brzy potřebovat. Procházky v přírodě, masáž, setkání s širší rodinou nebo přáteli a další formy relaxace mohou pomoci připravit vás na náročné chvíle. Dopřejte si psychoterapii. Snažte se vyhnout veškerému jinému stresu a naplánujte si vše potřebné předem, aby vám v do pobytu v nemocnici nezasahovaly žádné nevyřízené věci.
Připravte si věci do nemocnice
Sbalte si věci v klidu, abyste na nic nezapomněli. Mějte po ruce oblíbený předmět, který vám přinese klid, jako například deku, plyšového medvídka nebo knihu. Nezapomeňte na sluchátka a hudbu, která vás uklidňuje. Vhodné je mít i plán podpory – domluvte se s rodinou a přáteli, kdo vás může během hospitalizace navštěvovat a jakým způsobem vám mohou pomoci.
Získejte informace o zdravotním stavu dítěte
Včas se informujte u lékařů, jaká vyšetření nebo zákroky vaše dítě čekají, abyste byli připraveni na časový rámec a průběh léčby. Tato připravenost vám může pomoci lépe zvládat stres spojený se zdravotním stavem a hospitalizací vašeho dítěte.
Jak zvládnout neplánovaný pobyt v nemocnici
V nemocnici si většina z nás přijde osamoceně a v případě nečekané hospitalizaci s dítětem to bývá pro rodiče ještě těžší. Jak si v takovém případě zachovat klid a vyrovnat se s náročnými emocemi?
Zorientujte se ve své situaci
Ujistěte se, že rozumíte zdravotnímu stavu svého dítěte a tomu, co jeho i vás čeká. Udělejte si čas na to, abyste se i vy zastavili, zhodnotili svou vlastní psychickou pohodu a uvědomili si, co právě prožíváte. Zorientujte se i prostředí nemocnice, kde jste.
Zapojte rodinu a přátele
V krizových chvílích využijte svou vztahovou síť a opřete se o své blízké a přátele. Pomohou vám s praktickými věcmi, jako je dovoz oblečení, jídla, hraček nebo jiných potřeb. Nechte je, aby vás podpořili i emocionálně, například návštěvami nebo videohovory.
Nezapomínejte na vlastní odpočinek
Pro rodiče je velmi snadné se zcela automaticky a plně ponořit do péče o dítě, ale nezapomínejte na sebe. Využijte každou chvíli, kdy vaše dítě spí nebo se zabaví, k relaxaci a regeneraci. I v prostředí nemocnice můžete využít některé jednoduché relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, které vám pomůže udržovat kontakt s tím, jak se vy cítíte, uvolnit se a získat zpět kontrolu nad svými emocemi.
Relaxační techniky “první psychické pomoci” pro rodiče v nemocnici
Ve chvílích, kdy máte pocit, že je toho na vás moc, je důležité si najít chvilku pro sebe. Zde je několik jednoduchých relaxačních technik, které můžete použít kdykoliv a kdekoliv, abyste se uklidnili:
Dech do čtverce (pro celkové zklidnění)
Představte si před sebou čtverec. Každou jeho stranu budete procházet s dechem:
Nadechněte se na 4 doby.
Zadržte dech na 4 doby.
Vydechněte na 4 doby.
Zadržte dech na 4 doby.
Tento cyklus opakujte, dokud se vaše tělo a mysl nezklidní.
Uvolnění tělesného stresu Postavte se tak, ať máte před sebou metr místa. Zhluboka se nadechněte a udělejte rychlý výkrok jednou nohou dopředu, pohyb podpořte vystřelením rukou vpřed a hlubokým výdechem a slovem hu, ha, he. Trochu se do toho opřete. Tato technika je vhodná pro expresivní typy rodičů a doporučujeme ji dělat venku nebo v místě kde nebudete rušit při výslovování hlásek ha, he, hu.
Barevné dýchání
Představte si, jakou barvu má váš vnitřní klid a jakou barvu má váš stres. Představte si, že Vaše tělo je váza, která se při každém nádechu naplňuje barvou klidu a s každým výdechem z ní odchází barva stresu.
Volná ramena V uvolněném stoji s lehce rozkročenýma nohama zklidněte svůj dech. Dýchejte do břicha a s nádechem zvedněte lopatky a ramena co nejvýše k vašim uším a pak je s hlubokým výdechem zcela volně nechte spadnout, vydechujte otevřenými ústy a výdech podpořte libovolným zvukem, který se vám bude chtít udělat.
Po návratu domů: Jak se postarat o sebe
Rekonvalescence vašeho dítěte pravděpodobně nekončí okamžikem opuštění nemocnice a to samé platí i pro vaši psychickou regeneraci. Po návratu domů si udělejte čas na odpočinek a péči o sebe.
Zajistěte si podporu
Dohodněte se s rodinou a přáteli, aby převzali část péče o dítě, abyste měli čas na regeneraci. Není nic špatného na tom, požádat o pomoc.
Postarejte se o svou psychickou pohodu
Pokud cítíte, že potřebujete profesionální podporu, neváhejte vyhledat pomoc psychologa nebo psychoterapeuta. Podpůrné skupiny nebo telefonická psychoterapie mohou být velmi účinným nástrojem pro udržení psychické rovnováhy.
Dopřejte si čas na zotavení
Dopřejte si chvíle klidu s rodinou, setkání s přáteli, procházky, chvíle o samotě a nebo sportovní či jiné oblíbené aktivity, které vám pomohou znovu získat energii.
Závěr
Hospitalizace dítěte je zátěž, kterou lze jistě zvládnout lépe s vhodnou přípravou a péčí o své duševní zdraví. Nezapomínejte, že vaše psychická pohoda je důležitá nejen pro vás, ale i pro vaše dítě. Využívejte dostupné zdroje podpory, buďte k sobě laskaví a nezapomínejte si najít čas na odpočinek. V případě potřeby se obraťte na odborníky na psychické zdraví, kteří vám mohou pomoci zvládnout tuto náročnou životní situaci.