Tento článek je věnován všem vysoce citlivým lidem, kteří se snaží pochopit a přijmout svou citlivost jako součást sebe. Vaše vnímání světa je cenné a zaslouží si pochopení a podporu.
Vysoká citlivost (anglicky high sensitivity nebo sensory processing sensitivity) je osobnostní rys, který se vyznačuje zvýšenou vnímavostí k podnětům z okolí i vlastního nitra. Lidé s vysokou citlivostí (tzv. vysoce citliví lidé, HSP – Highly Sensitive Persons) mají intenzivnější reakce na zvuky, světlo, emoce druhých nebo stresové situace. Tento rys není nemoc, ale vrozená vlastnost, kterou má podle výzkumů psycholožky Elaine Aron přibližně 15–20 % populace.
Vysoká citlivost není přecitlivělost. Jak vypadá?
Přecitlivělost neboli hypersenzitivita je pojem užívaný v medicíně, který se pokládá za projev nemoci ve spojení s hypersenzitivitou imunitního systému (např. ekzémy, alergie) nebo prožitého traumatu (PTSD) či jako součást jiných diagnóz.
Vysoká citlivost je oproti tomu osobnostní rys, díky kterému člověk intenzivně vnímá většinu vnějších podnětů. Lidé s vysokou citlivostí vnímají detaily, které ostatní nepostřehnou a mohou se snadno přesytit v hlučném prostředí, ostrým světlem či intenzivními doteky. Tento rys dnes již nacházíme u lidí po celém světě. Je považován za vrozený, zároveň se může silněji projevovat v hlučném, chaotickém a stresovém prostředí nebo v situacích, kde se setkáváme s mnoha lidmi.
Pro názornost, jak vnímá vysoce citlivý jedinec si ho představme jako fotoaparát:
Vysoce citlivý i k sobě
Vyrovnaný vysoce citlivý člověk je jako fotoaparát, který dokáže na širokém záběru letní louky v jasném slunečním svitu zachytit na nádherném snímku i detail kopretin a králíka ve stínu u lesa. Tenhle člověk má nadhled nad situací, zaznamená sebemenší detail a vnímá i vlivy okolí a takový bude i jeho pohled na svět.
Ne tak citlivý k sobě
Snímek z fotoaparátu člověka, který si u sebe není vědom rysu vysoké citlivosti nebo s ním ještě neumí zacházet ve svůj prospěch bude vypadat např. tak, jakoby měl přístroj rozbitou clonu. Bude na něm zachycen ostrý sluneční svit, ve kterém zahlédneme jen okrajové části louky a detaily nám zcela uniknou. Tento člověk je zcela zahlcen silným podnětem nebo shlukem podnětů, což ho doslova připraví o odstup a schopnost vnímat v zavalení jakékoliv podrobnosti. I sebemenší problém se pak zdá neřešitelný.

Evoluční úloha
Výzkumy posledních let ukazují, že evoluční role vysoce citlivých lidí spočívá v jejich schopnosti vnímat jemné podněty, reagovat na nebezpečí, pečovat o ostatní a přinášet do skupiny hlubší a strategické myšlení. V minulosti mohli vysoce citliví jedinci přispívat k ochraně kmene a rozvoji společenských vazeb, což vedlo k vyšší schopnosti skupiny se přizpůsobovat novým situacím.
Podobný rys se vyskytuje například u jelenů, primátů nebo psů – i zde existují jedinci, kteří jsou citlivější na podněty a přistupují opatrně k novým věcem. Tito jedinci pomáhají skupině přežít, protože dříve zaznamenají predátora nebo pro skupinu nebezpečné změny v prostředí.
Jedinci s vysokou citlivostí stále mají ve společnosti nezastupitelnou roli. V moderním informacemi a stresem nabitém světě se však tento rys může stát pro jeho nositele poměrně náročným.
A jak se tedy projevuje?
Jako vysoce citlivý člověk budete pravděpodobně
- trávit hodně času přemýšlením a někdy budete z nadměrného přemýšlení a sebepozorování unavený
- silněji emočně reagovat na běžné situace
- radost, smutek, strach a další emoce budete prožívat intenzivněji než ostatní
- budete vnímavější na světlo, zvuky, pachy a další smyslové podněty a snadno se jich přesytíte, pokud budou intenzivní
- v situacích, kde jste vystaveni hodně podnětům či vysokému stresu, budete brzy vyčerpaní a možná budete pociťovat úzkost
- budete pravděpodobně oblíbení pro svou vnímavost k potřebám ostatních a ohleduplnost
- budete asi potřebovat více času pro sebe a klidu na regeneraci, než je běžné
“Pro HSP klienty je typické, že jsou tzv. people pleasers – dávají přednost potřebám a pohodlí lidí kolem sebe, vychází jim maximálně vstříc, prakticky nikdy neřeknou ne. Zároveň si berou velmi osobně jejich reakce, snaží se nezklamat. V takovém nastavení se snadno stane, že se ocitají vyčerpaní, zklamaní a bez síly na to naplňovat si svoje potřeby a přání”
popisuje jednu z typických situací Lucie, psychoterapeutka na lince Sluchátko.
Odlišnost fungování nervové soustavy u osob s vysokou citlivostí
Vysoce citliví lidé mají laicky řečeno citlivější nervové dráhy a zpracovávají informace do hloubky. Jejich mozek rozebírá podněty do větších detailů – využívá při tom rozdílné způsoby zpracování podnětů, silnější propojení mezi emocemi a vnímáním, zvýšenou aktivitu v oblastech mozku spojených s introspekcí a reflexí nebo vyšší citlivost autonomního nervového systému. Tato hluboká analýza a reflexe jsou důvodem, proč jsou velmi citliví k vlivům okolního prostředí – ať už fyzického (hluk, světlo, klima), nebo sociálního (mezilidské vztahy, stresory ve společnosti).
Vysoká spokojenost či nespokojenost?
Vysoká citlivost ovlivňuje celkovou spokojenost člověka i jeho fyzické a psychické zdraví. Dr. Aronová ve svých studiích mimo jiné zjistila, že osoby s vysokou citlivostí prožívají intenzivněji. Mají větší schopnost se radovat, pociťovat nadšení či být opojeni krásou, na druhou stranu jsou také více náchylní k úzkostem, stresu, depresím, syndromu vyhoření nebo psychosomatickým onemocněním, pokud jsou vystaveny dlouhodobému stresu nebo nadměrnému přetížení. Pokud však svou vysokou citlivost a její povahové rysy přijmeme s pochopením a zajistíme si vhodné prostředí pro seberozvoj, může nám přinést spokojený život plný hlubokých prožitků a schopnost podávat vynikající výkony v oblastech, které např. vyžadují empatii, kreativitu či schopnost vnímat jemné detaily.
Naše doporučení
- HLÍDEJTE SI HRANICE
- Vytyčení a udržování vašich hranic je klíčové. Vysoce citliví lidé mají tendenci přijímat příliš mnoho podnětů od okolí, a vycházet svému okolí vstříc, což může snadno vést k přetížení. Je důležité naučit se říkat „ne“ nebo „potřebuji pauzu“.
- VĚNUJTE POZORNOST SVÉ POTŘEBĚ ODPOČINKU A REGENERACE
- Vysoce citliví lidé potřebují pravidelný odpočinek, aby se vyhnuli přetížení. To může zahrnovat nastavení kvalitního spánkového režimu, krátkých pauz během dne, meditace, mindfulness, procházky nebo jednoduše chvíle ticha.
- Vyhýbejte se příliš podněty nabitému prostředí, to vše může způsobovat způsobit únavu nebo úzkost stejně jako silná káva nebo čaj.
- VYTVOŘTE SI KOLEM SEBE HARMONICKÉ PROSTŘEDÍ
- Klidné, vyvážené a estetické prostředí bez hluku, chaosu a náročných vztahů prospěje vaší duševní pohodě. Budete v něm vystaveni minimu stresových faktorů nebo nad nimi budete mít větší kontrolu.
- Vytvořte si doma pro vás co nejpříjemnější prostředí – pořiďte si květiny, tlumené osvětlení, udělejte si meditační koutek nebo používejte tichý hudební podkres.
- DBEJTE NA SEBEREFLEXI A INTROSPEKCI
- Sebepoznání je pro vysoce citlivé lidi velmi důležité a tíhnou k němu. Porozumění vlastním pocitů a reakcím pomáhá lépe pochopit, kdy a z čeho jsou přetížení a jak s emocemi a přetížením tím dále pracovat.
- Introspekce může probíhat formou psaní deníku nebo rozhovorů s terapeutem a člověk si při ní může ujasnil, co je pro něj přínosné a co ho naopak vyčerpává. Zavolat můžete i na Linku Sluchátko na číslo 212 812 540.
- BUDUJTE SI ZDRAVÉ ŽIVOTNÍ NÁVYKY
- Fyzická aktivita pomáhá zlepšit odolnost vůči stresu a zklidnit nervový systém. Klidná procházka ideálně v přírodě, jóga nebo jiný typ pohybu, který přináší relaxaci by rozhodně neměl ve vašem programu chybět.
- Vyvážená strava a dostatek kvalitního spánku jsou nezbytné pro udržení duševní a fyzické rovnováhy.
- PEČUJTE O SVÉ PODPŮRNÉ VZTAHY
- Vysoce citlivým lidem se daří v harmonickém prostředí a potřebují tak i vztahy, ve kterých mohou být sami sebou. Otevřená komunikace s lidmi, kteří jim rozumí a respektují jejich potřeby, je klíčová pro jejich duševní pohodu a zdraví.
- NAUČTE SE PRACOVAT S INTENZIVNÍMI EMOCEMI
- Dovednost emoční regulace je pro vysoce citlivé lidi důležitá, protože emoce vnímají intenzivněji než většina lidí a mohou jimy být snadno zahlcení. Mindfulness, meditace nebo různá relaxační cvičení a techniky mohou pomoci vyrovnávat se se svými intenzivními pocity.
Hlídat si hranice je stejně důležité je péče o tělo a mysl jako celek. To vše dohromady pomáhá vysoce citlivým lidem nastolit a udržet si vnitřní rovnováhu, dobře se orientovat ve vnějším světě a chránit své duševní zdraví.
Závěr
Lidé s vysokou citlivostí mají tendenci prožívat své emoce a vnímat podněty silnějí než ostatní. Vysoká citlivost je charakterový rys, který může každodenní život stejně tak obohacovat jako ztěžovat. Podle teorie Orchideje a pampelišky amerického pediatra Thomase Boyce jsou vysoce citliví lidé jako orchideje – potřebují specifické podmínky a když je mají, vykvetou do neuvěřitelné nádhery. K tomu, aby vedli spokojený a naplněný život, je potřeba, aby si byli vědomi svého charakterového rysu, přijali jej a dokázali si vytvořit podmínky, ve kterých budou vzkvétat. Psychoterapie v tomto ohledu poskytuje vhodné podpůrné prostředí, ve kterém mohou v bezpečí zkoumat své nitro, hranice, potřeby a dojít k sebepřijetí a nastavení cesty ke spokojenému a vzkvétajícímu životu.