Význam péče o duševní zdraví v seniorském věku

Současný svět je světem překotných změn a nových úhlů pohledů. Zásadně se mění mimo jiné pohled na zdraví jako takové. Moderní medicína přestala oddělovat péči o tělo od péče o psychiku a duši člověka, včetně jeho sociálního kontextu. Tyto změny a postoje jsou rovněž patrné v populaci, která se dnes řadí mezi seniory. Dožíváme se…

Obsah článku

Úvod

Současný svět je světem překotných změn a nových úhlů pohledů. Zásadně se mění mimo jiné pohled na zdraví jako takové. Moderní medicína přestala oddělovat péči o tělo od péče o psychiku a duši člověka, včetně jeho sociálního kontextu.

Tyto změny a postoje jsou rovněž patrné v populaci, která se dnes řadí mezi seniory. Dožíváme se delšího věku a jsme i déle aktivní. Jsme konfrontování s potřebou ukotvení a srovnání si životních priorit a to ve všech oblastech našich životů. Tyto situace staví seniory před nové životní výzvy.

Duševní zdraví v seniorském věku

Věděli jste, že samota má na fyzické zdraví stejný dopad, jako kouření? “Duševní zdraví je klíčovým aspektem celkového zdraví, a to bez ohledu na věk. V seniorském věku je duševní zdraví vnímáno jako jeden ze základních aspektů pocitu osobní spokojenosti a blahobytu.  Duševní zdraví je tedy samotnými seniory vnímáno jako významnější než materiální zajištění.” říká Mgr. Kateřina Novotná, ředitelka Terapeutické linky Sluchátko.

Stárnutí nás vystavuje novým výzvám:

  1. Odchod do důchodu je spojen s potřebou nových aktivit, pracovní proces, který nám zabíral velkou část dne, se vytrácí.
  2. Mění se sociální interakce s okolím, více času trávíme sami se sebou, s blízkou rodinou. Tento sociální jev vytváří prostor na nová přátelství a taky otevírá staré rány a traumata.
  3. Mění se i fyzická aktivita, množství pohybu a ochota se v pohybu udržovat.
  4. Více potřebujeme lékařskou péči, vnímáme na osobní úrovni, že ubývají síly.

Ve svých životech mnoho věcí odkládáme až „na potom, v důchodu“. Místo „teď je na to čas“, přichází v důchodu smutek, strach z budoucnosti a další řada různých emocí a pocitů.

Na Masarykově univerzitě v Brně vznikla práce, sledující výskyt deprese a úzkostí u seniorů (Šenkýřová, 2013). Studie překvapivě potvrdila, že senioři trávicí důchod v domácím prostředí trpí psychickými problémy v závislosti na délce života v důchodu. Jinak řečeno, čím déle jsme v důchodu a doma, tím častěji  se vyskytují duševní poruchy. Tento jev byl prokázán u více než 30% sledovaných seniorů. Výskyt duševních poruch samozřejmě následně ovlivňuje širší rodinu a zvyšuje stresující zátěž mezi generacemi. Výskyt duševních poruch je dle této autorky dokonce významně vyšší v pobytových zařízeních pro seniory. Výzkumy uváděné v současné světové literatuře tyto výsledky potvrzují. Kateřina Novotná doplňuje“Stáří však není jen o úbytku sil, ale je rovněž o možnostech vyřešit stará zapadlá nedorozumění, nepohodu a přinést do rodiny i života nové a kvalitnější prožívání. Na všechna zmiňovaná témata máme dobrý nástroj – psychoterapii.”

Senior a psychoterapie

V době pandemie Covidu vznikly psychoterapeutické iniciativy pro pomoc především seniorům. Jednou z nich je Terapeutická linka Sluchátko, která je tady stále. Společně se Slezskou univerzitou v Opavě jsme realizovali výzkum v rodinách pečujících o seniora a sledovali průsečíky témat s terapeutickými hovory na lince.Témata společná pro pečující  rodiny a seniory se dotýkají především  vztahů. Mnozí ze seniorů v psychoterapii řeší dlouhodobě narušené vztahy se svými dětmi, pocity osamění, pocity zbytečnosti nebo, že jsou jen na obtíž. Všechny tyto jevy prohlubují v rodinách napětí (to jsou zase pocity pečujících, kdy přesvědčují své blízké o opaku) a v závěru významně zhoršují fyzické zdraví seniorů.

Zpětná vazba od volajících a zpětná vazba z pečujících rodin, potvrzuje, že psychoterapie přináší  nejen rozvoj respektujícího prostředí všech zúčastněných, ale i zlepšení  fyzického zdraví. Fakt, že psychoterapie pomáhá zkvalitnit životy seniorů potvrzují i organizace poskytující sociální služby .Podle těchto  zjištění tedy psychoterapie hraje klíčovou roli v péči o duševní a fyzické zdraví seniorů.

Přínos psychoterapie ve stáří

Zlepšení kvality života: Psychoterapie může pomoci seniorům zpracovat emoční bolesti, vyrovnat se se ztrátami a zlepšit jejich celkovou pohodu.

Prevence zhoršení duševního zdraví: Včasná intervence může zabránit eskalaci duševních problémů a snížit riziko vzniku závažnějších psychických onemocnění.

Podpora sociálního zapojení: Psychoterapie může povzbudit seniory k aktivnějšímu sociálnímu životu, což je klíčové pro udržení duševního zdraví.

Zlepšení fyzického zdraví: Duševní pohoda je úzce spojena s fyzickým zdravím. Redukce stresu a deprese může pozitivně ovlivnit imunitní systém a celkové fyzické zdraví.

Kde hledat

V České republice poskytuje psychoterapii seniorům řada organizací a jednotlivců. Mezi hlavní poskytovatele patří:

1. Terapeutická linka Sluchátko – nabízí zdarma psychoterapii po telefonu. Její unikátností je, že klienti vytočí telefonní číslo 212 812 540 ze svého domova a okamžitě může mít svoji první až padesátiminutovou psychoterapii. Pře ukončením hovoru  si senior domlouvá termín své další terapii se svým psychoterapeutem. Bližší informace www.linkasluchatko.cz

2. Kliničtí psychologové – poskytují psychoterapii hrazenou z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

3. Psychiatrické léčebny a nemocnice – některé psychiatrické léčebny a nemocnice mají specializovaná oddělení nebo programy pro seniory. Například Psychiatrická nemocnice Bohnice nebo Psychiatrická nemocnice Brno.

4. Centra duševního zdraví – Tato centra nabízejí integrovanou péči pro lidi s duševními problémy včetně seniorů. Například Centra duševního zdraví v Praze, Brně a dalších městech.

5. Sociální služby a neziskové organizace – Některé neziskové organizace a poskytovatelé sociálních služeb nabízejí psychoterapii jako součást komplexní péče o seniory. Příkladem mohou být organizace Sue Ryder, Elpida, Charita Česká republika, ŽIVOT 90….

6. Domovy pro seniory a pečovatelské služby – Některé domovy pro seniory a pečovatelské služby zahrnují psychoterapii do svých služeb. Tyto služby často poskytují také poradny pro duševní zdraví seniorů.

7. Psychoterapeuti v soukromé praxi. Můžete je vyhledat prostřednictvím online databází a registrů, jako je například Česká asociace pro psychoterapii. Jejich služby si hradí senioři. Nevýhodou této služby je pro seniory cena. 

Závěr

Psychoterapie je cestou ke spokojenějšímu stáří, k udržení si celkové kvality života. Není přínosné čekat na dobu, až budu potřebovat pomoci, ale je vhodné konzultovat svůj stav nepohody tady a teď. Duševní diskomfort přichází pomalu a plíživě a psychoterapie nám pomůže jej včas rozpoznat, uchopit a změnit. Rovněž nám pomůže udržet kvalitní blízké vztahy

Zavolejte na naší psychoterapeutickou linku: 212 812 540 a budete se cítit jako v klubu u spokojeného seniora.

Líbil se vám článek?

Sdílejte jej dále!

Zůstaňte s námi ve spojení

Zanechte nám na sebe kontakt a my Vás budeme pravidelně informovat o tom, co se na Sluchátku děje.

Přihlášení k odběru

Další aktuality

Terapeutická linka Sluchátko - Blog fallback

Rádia Zlín (23. 2. 2021)

Mezi 6 a 9 hodinou ranní dne 23. 2. 2021 o nás promluvil moderátor Rádia Zlín (odkaz na stránky rádia).

Terapeutická linka Sluchátko - Blog fallback

ČRO Ostrava (20. 2. 2021)

ČRO Ostrava odvysílalo 20. 2. 2021 v 14:40 rozhovor s Milanem Balunem o Sluchátku a jeho službách.

Terapeutická linka Sluchátko - Blog fallback

ČRO České Budějovice (2. 1. 2022)

Rozhovor Petra Fabiána na ČRO České Budějovice

Terapeutická linka Sluchátko - Blog fallback

ČT3 – Dobré ráno z Ostravy (5. 3. 2021)

5. 3. 2021 vystoupil online Petr Fabián v pořadu ČT3, Dobré ráno z Ostravy. Program byl pak odvysílaný i na ČT2

Terapeutická linka Sluchátko - Blog fallback

Časopis Story (10. 1. 2022)

Rozhovor Pavlíny Strnadové o terapii a Sluchátku v časopise Story

Terapeutická linka Sluchátko - Blog fallback

Proti Šedi (22. 12. 2020)

Projekt Terapeutická linka Sluchátko vznikl na přelomu letošního jara a léta a svou činností přímo navazuje na jarní linku Anténa, kterou pro dobu karantény zřídila Česká asociace pro psychoterapii.

Terapeutická linka Sluchátko - Blog fallback

ČT Dobré ráno (7. 12. 2020)

V ČT Dobré ráno vystoupila naše Petra Večerková a pohovořila o Sluchátku, ve stejný den – 7. 12. 2020 to odvysílalo i v ČT Dobré ráno plus.

Terapeutická linka Sluchátko - Blog fallback

Rádio Jihlava (17. 12. 2020)

V rádiu Jihlava se naší práci věnoval moderátor Krobot v ranním vysílání 17. 12. 2020.